Laboratoř sloužící k laboratorní výuce předmětů Obnovitelné zdroje energie a Alternativní zdroje energie, které jsou volitelnými předměty magisterského studia na FEKT VUT v Brně. Nyní je studentům k dispozici více jak 15 laboratorních úloh sestavovaných dle požadavků předmětů se zaměřením na fotovoltaické a elektrochemické zdroje elektrického proudu.
Součástí laboratoře je i venkovní terasa s možností ověřování fotovoltaických systémů v reálných podmínkách provozu a temná komora umožňující detekci elektroluminiscence výkonových fotovoltaických panelů. Tato laboratoř je také využívána k vypracování bakalářských a diplomových prací.
Hlavní činnosti
Pomocí měření metodou elektroluminisence lze identifikovat defekty FV panelů, které pouhým pohledem nebo jinými měřícími metodami nezjistíme. Měření vychází z reciproční funkce solárního článku, kdy při připojení k elektrickému zdroji dochází ke světelné emisi. Defekty nevyzařují žádné nebo slabé záření a jsou na snímcích jasně zřetelné.
Měření se provádí v temné komoře. Panel je snímán vědeckou kamerou G2-3200.
Tato kamera se vyznačuje parametry :
- Vysoká citlivost se špičkovou kvantovou účinností přes 80%
- Nejnižší možný čtecí šum limitovaný pouze vlastním CCD čipem
- Vysoký dynamický rozsah s 16 bitovou digitalizací a lineární odezva
- Efektivní a precizně regulované chlazení
Kamera podporuje vysoce citlivé, nizko-šumové Full-Frame CCD detektory Kodak. Pokročilá analogová elektronika zaručuje velice nízký čtecí šum. Efektivní dvoustupňové chlazení s Peltierovými články udržuje čip hluboce zmrazený, aby byl minimalizován tepelný šum.