O ústavu
Historie ústavu ...
Katedra elektrotechnologie vznikla na elektrotechnické fakultě VUT v Brně ke dni 12.10.1961 především z důvodu prohlubování výuky elektroinženýrů v oblasti elektrotechnických materiálů a technologií. Katedru vedl tehdy externě prof. Ing. Konstantin Raclavský a od roku 1964 doc. Ing. Josef Šandera, CSc. V roce 1963 nastoupil na katedru první profesor v oblasti technologie kovových materiálů prof. Ing. Zdeněk Hostinský, Dr.Sc. Činnost katedry byla významně posílena v roce 1965 příchodem prvního profesora v oboru elektrotechnologie, prof. Ing. Vladimíra Kocmana. Katedra se stala školicím pracovištěm pro obor elektrotechnologie.
Od školního roku 1967/68 byla zahájena výuka v samostatném studijním oboru elektrotechnologie. Prvních 16 studentů denního studia absolvovalo obor v roce 1972. V roce 1975 byly zahájeny práce na celkové přestavbě studia s cílem připravit společný odborný základ pro všechny obory studia na všech elektrotechnických fakultách v ČSSR. Výuka podle těchto nových přestavbových plánů byla zahájena v roce 1978. Katedra se rozvíjela zejména ve třech oblastech – elektroizolační materiály, chemie a kovové materiály.
... a jeho současnost
Původní zaměření výuky a výzkumu ústavu bylo doplněno o problematiku pájení, plošných spojů a povrchové montáže, mikroskopických technik a obnovitelných zdrojů energie, především elektrochemických a fotovoltaických. Rozšířena byla výuka z oblasti managementu a marketingu, kterou zajišťuje Fakulta podnikatelská.
V současné době zajišťuje Ústav elektrotechnologie výuku několika desítek předmětů ve všech formách studia. Mezi nejvýznamnější předměty patří Elektrotechnické materiály a technická dokumentace, Výrobní procesy, Návrhové systémy plošných spojů, Plošné spoje a povrchová montáž, Spolehlivost v elektrotechnice, Řízení jakosti a metrologie, Alternativní a Obnovitelné zdroje energie, Ekologie výroby, Materiály pro biomedicinské aplikace, Třírozměrné modelování a simulace.
V oblasti vědecko-výzkumné je v současnosti Ústav elektrotechnologie zaměřen zejména na elektrotechnické, elektronické a elektrochemické materiály a komponenty, jejich technologii a diagnostiku. Významnou výzkumnou oblastí jsou pak elektrochemické články (akumulátory) a problematika ukládání elektrické energie. Rozsah těchto činností je velmi široký od základního výzkumu až po zavádění technologií do praxe a optimalizaci využití zkoumaných systémů. Laboratoře Ústavu elektrotechnologie jsou vybaveny moderními přístroji a vybavením, které bylo pořízeno z projektů a grantů.
V neposlední řadě se na Ústavu elektrotechnologie zabýváme problematikou výpočtů, modelování a projektování s použitím moderních počítačových systémů a software pro simulaci elektromechanických systémů 2D a 3D, s problematikou ekologického inženýrství a vlivu na životní prostředí.